Вечеринка: !!! Soome pop-rock legend: DINGO !!!

> >

Вечеринка: !!! Soome pop-rock legend: DINGO !!!

18. mail astub Panoraami lavale Soome pop-rock legend DINGO!!!

Autiotalo, Levoton Tuhkimo, Sinä ja Minä, Nahkatakkinen Tyttö, Aino, Hämähäkkimies jt!!!

**********************************************************************
JAGA, LISA KOMMENTAAR & KUTSU VÄHEMALT 35 RAJUMAT PEOLOOMA!!! LOOSIME VIP LAUA, kus võitjat ja tema sõpru ootamas õhtu hoogsaks alustamiseks KANNUTÄIS MOJITOT! Share & attend! (NB! laud tuleb välja võtta peo õhtul hiljemalt 12:00)

**********************************************************************

INFO JA LAUDADE BRONEERIMINE: 5340 3886

Laupäeval, 18. mail esineb Tallinnas, klubis Panoraam Soome legendaarne rockgrupp DINGO

Ansambel tuli kolme noore mehe eestvõttel kokku 1982. aastal. Algselt mängis bändi liider ja põhiline laulukirjutaja Pertti Neumann (algupäraselt Nieminen) lisaks laulmisele ka basskitarri. Bändis lõid kaasa veel Jonttu Virta kitarril ja Juha „Quuppa“ Seittonen trummidel. Kõigepealt sai trio nimeks Sous-Pierre, mis aga peagi lühenes Sohoks. Kui aga selgus, et Inglismaal juba tegutseb sellenimeline kooslus pakkus Neumann uueks nimeks Dingo.

Järgneva 1983. aasta kevadel liitusid nendega klahvpillimängija Tuoma Vähä-Pesola ja Jarkko Eve, kes võttis üle basskitarri sõrmitsemise. Nii moodustuski Dingo algkoosseis. Jarkko ja Tuoma liitumise järel alustas grupp 1983. aastal Pori linnas Anna tänav 6 usinalt proove. Samal kevadel jäi bänd silma Poris superstaariotsinguil viibinud Finnlevy plaadifirma agendile ning grupp sai oma esimese plaadilepingu.

Peagi kutsuti bändi uus klahvpillimängija Pete Nuotio, keda bassimees Jarkko Eve varasemast ajast tundis. Neumanni hinnangul vajas bänd lihtsalt teistsugust klahvpillimängijat. Seega esimest lahkumist saatis päris vihane ustepaugutamine.

1984. aasta jaanuaris osales Dingo lauluga „Sinä ja minä“ Soome kuulsal telekonkursil Levyraati ja võitis. Selle aasta aprillis valmis grupi esimene kauamängiv Nimeni on Dingo (Nimeks Dingo), mis püsis Soome müüduimate plaatide seas kogu aasta. Seda müüdi üle 108 500 plaadi. Pärast jaaniaega lahkus aga bändist soolokarjääri tegema Jarkko Eve, kes on muide Tartus taas Dingo bassihelisid valitsemas. Toona võttis aga bassisti rolli üle Pepe Laaksonen, keda Neumann tundis juba oma varasema grupi MAC aegadest. 1984. aasta sügisel tuli välja Dingo lõpliku läbimurde singel Autiotalo.

See Dingo tuntuim koosseis ehk „kuulus viisik“ (inglise keeli „the famous five“) püsis koos aastatel 1984-1986. Dingo edukaimaks tegevusaastaks kujunes seejuures 1985. aasta. Veebruaris pildistas grupp valmiva teise albumi kaanepilte Marokos ning juba järgneval kuul lendles uus album Kerjäläisten valtakunta (Kerjuste riik) Soome edetabelite etteotsa. Plaati müüdi nädala ajaga ligi 125 000 eksemplari, mis tõstis ta siis kõigi aegade enimmüüdumaks Soome albumiks. Nüüdseks on albumit müüdud pisut alla 200 000., mis annab Soome albumite kõigi aegade müügiedetabelis endiselt auväärse neljanda koha. 1985. aasta suvel oli Soomes tõeline Dingo-hüsteeria aeg, mis nagu teada lainetas suuresti edasi Eestisse. Siingi levis laialdaselt kassettidel Dingo omalaadne rockmuusika.

1986. aastal lõppes Dingo plaadileping Finnlevy’iga ning otsustati asutada oma plaadifirma Bang Trax. Peagi ilmus grupil ingliskeelne singel The House Without a Name (miskipärast meenub Autiotalo), mis plaadifirma Sonet toel nautis Inglismaal, Rootsis ja Taanis teatavat raadiohiti staatust. Märtsis järgnes kolmas album Pyhä Klaani (Püha Klaan), mille müüginumber jäi paraku pidama „vaid“ 80 000 plaadi kanti. Samal aastal läks Dingo Soome suurimale jäähallituurile, mis aga kasuahne korraldaja tõttu grupile hoopis kahjumit tootis, sest lõpuks oli mees koos rahadega kadunud. See sai paraku Dingo lagunemise alguseks. Suvel lahkus grupist klahvpillimängija Pete Nuotio ning sügisperioodiks asus klahvide taha taas Tuoma Vähä-Pesola. 4. oktoobril teatas Neumann teistele, et selle õhtu esinemine jääb Dingole viimaseks. Raha oli otsakorral ning otsustati lõpetada enne kui asi päris hulluks kisub. Kolm päeva hiljem imbus Soome pressi teade, et Dingo lõpetab nii esinemised kui plaatide salvestamise – võimalikust jätkamisest ei tahetud ega osatud midagi rääkida.

1993. aasta kevadel anti välja Dingo kogumikplaat Tuhkimotarina (Tuhkatriinu lugu). Hakkasid liikuma kuuldused Dingo naasmisest, mis peagi tõeks osutusid. Naasti peaaegu tuntuimas koosseisus, kuid klahvpillide taha asus Pave Maijanen. Sügisel ilmus veel üks kogumikalbum Sinä & Minä, mis sisaldas boonusena uut pala Perjantai (reede). See tõusiski peagi Dingo uueks menulooks. Dingo alustas suvel taas tuuritamist ning 1993-1994 aastavahetusel ka uue albumi salvestamist. Värske album Via Finlandian tuli välja üsna täpselt 10 aastat pärast grupi esikalbumit Nimeni on Dingo. Tuntuim lugu Via Finlandian’ilt on Elämäni sankari (Elukangelane). Endiste aegade edu aga enam korrata ei suudetud ning grupp vajus taas koost.

1998. aastal alustas veelkord esinemisi Dingo tuntuim koosseis. Esimene esinemine toimus näiteks äsjases Eurovisiooni lauluvõistluse toimumispaigas Hartwall Areena’l. Uudisloomingut grupilt siiski ei tulnud ning 2002. aasta jaanuarikuus lahkusid jälle Pete Nuotio ja trummar Juha Seittonen.

Dingo lavaline tegevus sai uue hoo juba uuenenud rivistusega, kuhu Neumanni kõrvale tuli tagasi algkoosseisu bassimees Jarkko Eve. Esimene ülesastumine toimus 2002. aasta vana-aastaõhtul Tallinnas Saku Suurhallis. Sellest ajast ongi Dingo tuumikuks jäänud bändi liider ja solist Pertti Neumann ning bassimees Jarkko Eve. Siiski võib öelda, et Neumann on tõepoolest Dingo legendi kese ehk nagu soomlased ütlevad „Neumann on Neumann“.

www.dingomania.fi

Lisainfo:
Kestus 6 h
Sissepääs al. 22.00
Vanusepiirang 18 +
Ligipääs ratastooliga olemas.
Tegemist ei ole vabas õhus toimuva üritusega.
Pildistamine/ filmimine ei ole lubatud!